Hra Blbec k večeři nám ukazuje, jak by to mohlo ve skutečnosti vypadat, když úřad pojme tzv. podezření, zda vaše přiznané příjmy odpovídají skutečnosti. A naprášit vás může opravdu kdokoli. Nemusíte si ani domů zvát ministerského úředníka, stačí vám na to i závistivý soused.
Koaliční vláda jde daňovým poplatníkům po krku.
Ještě před zavedením EET bylo do zákona o daních z příjmů vloženo ustanovení o přiznávání osvobozených příjmů. O tom jsme psali v článku:
Oznamovací povinnost finančnímu úřadu, aneb sám na sebe práskačem
Tím to však nekončí. Pokud finanční úřad pojme podezření (jinak se tomu také říká, že má důvodné pochybnosti), zda vaše přiznané příjmy odpovídají nárůstu vašeho jmění, spotřebě nebo jinému vydání, zašle vám výzvu k prokázání vzniku a původu těchto příjmů a k doložení nárůstu vašeho jmění. Druhou podmínkou, která musí být k podání výzvy splněna je, že správce daně dojde k závěru, že výše uvedený rozdíl přesahuje částku 5 mil. Kč.
Pokud poplatník rozdíl v nárůstu jmění na výzvu správce daně neprokáže, finanční úřad mu daň vyměří podle pomůcek. Podmínkou je, že daň nelze stanovit dokazováním a že daňová povinnost stanovená podle pomůcek přesáhne 2 mil. Kč.
Pokud nedošlo k prokázání příjmů nebo nelze daň stanovit jinak, vyzve finanční úřad poplatníka k podání prohlášení o majetku. Poplatník musí takové prohlášení podat ve lhůtě 60ti dnů.
A jaké to vše může mít pro daňového poplatníka důsledky?
Pokud byla daň stanovena podle pomůcek zvláštním způsobem, penále činí 50 % vyměřené daně. Pokud neposkytnutí součinnosti poplatníka závažně ztížilo nebo bránilo stanovení daně, činí penále 100 % vyměřené daně. A pokud byste majetkové přiznání nepodali vůbec, může vám hrozit až tříleté vězení nebo peněžitý trest.
Ještě si pamatuji doby, kdy za socialismu zelináři zakrývali své nezdaněné příjmy tím, že si každý rok pořizovali nové auto stejné značky a stejné barvy, aby na sebe neupozornili státní orgány. Dneska by to při rychlosti inovací v automobilovém průmyslu už tak lehce nešlo. 🙂
Protože lidé, kteří se dopouštějí trestné činnosti, dokážou takto získaný majetek dobře úkryt a dobře kličkovat, obáváme se, že tato opatření dopadnou spíš na hlavy nepořádných daňových poplatníků, kteří sice poctivě plní své daňové povinnosti, ale mají občas drobný nepořádek ve svých “papírech”. A problém s dokazováním může být lehce na světě. Takže všem radíme, aby si zakoupili takovou báječnou věc, která se jmenuje šanon. A do toho šanonu pak pečlivě zakládali, vše co týká majetku a daní.
A teď jen musíme doufat, že naši závistiví sousedé, kteří nás pečlivě sledují, nebudou hlásit, že si žijeme takzvaně „nad poměry.“