NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Být či nebýt plátcem DPH – to je to, oč tu běží

Být či nebýt plátcem DPH? Kdy se vyplatí dobrovolně se přihlásit k placení daně z přidané hodnoty?

To, zda bude pro vás dobrovolné plátcovství výhodné či nikoliv, ovlivňuje celá řada faktorů. Je potřeba si promyslet výhodnost plátcovství DPH tak, aby se z  celého procesu  pro Vás nestala jen zbytečná administrativní zátěž. Dokonce může dojít ke snížení vašeho zisku, pokud následně nezvýšíte  ceny. To ale může pro změnu zásadně ovlivnit vaši konkurenceschopnost.

Jaké jsou výhody a nevýhody dobrovolného plátcovství DPH?

V našem článku se nyní nebudeme zabývat situací, kdy je registrace k DPH pro plátce daně povinná ze zákona a podíváme se na to, kdy se vyplatí stát se plátcem DPH dobrovolně.

Kdy se stát dobrovolným plátcem DPH?

  1. Pokud jsou odběrateli vašich služeb nebo zboží plátci DPH.
  2. Pokud rozhodující část vašeho zboží vyvážíte do třetích zemí nebo formou takzvaného intrakomunitárního plnění do zemí EU.

Proč se stát dobrovolným plátcem DPH?

S výjimkou přenesené daňové povinnosti sice účtujete zboží a služby včetně DPH, ale na druhé straně si odečtete DPH u nakupovaného zboží nebo služeb a tím si podstatně vylepšíte ekonomiku svého podnikání. Obvzláště výhodná je situace všude tam, kde na výstupu máte přenesenou daňovou povinnosti (např. stavebnictví, dodávky zboží do EU) nebo pokud jde rozhodující část vašeho zboží na vývoz do tzv. třetích zemí (mimo EU). Logicky vám pak vznikne nadměrný odpočet. To znamená, že v celkovém součtu finančnímu úřadu neodvádíme DPH, ale naopak on „vrací“ peníze nám.

Kdy se  dobrovolným plátemi DPH naopak nestat?

  1. Pokud máte příjmy ze zdanitelného plnění osbobozeného od DPH bez nároku na odpočet (například zdravotnická zařízení, pronájem nemovitosti neplátcům, finanční poradenství  apod.)
  1. Pokud prodáváte své výrobky a služby převážně neplátcům DPH (maloobchod, pohostinství, kadeřnictví apod.)

Nevýhodou toho, že se stanete plátcem je rozhodně zvýšená administrativa. Měsíčně musíte podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Rovněž vámi vystavované doklady musí mít náležitosti předepsané zákonem o DPH. A počet řádků ve vašem účetnictví nebo daňové evidenci se zvýší na dvojnásobek.

Z výše uvedených důvodů je potřeba rozhodnutí zda se stát či nestat dobrovolným plátcem DPH řádně zvážit, propočítat, zda ušetřené peníze na DPH nebudou nižší než další výdaje na administrativu.  Pokud si nejste jisti, rozhodně vám doporučujeme nechat si poradit od kvalifikovaného účetního nebo daňového poradce.

Pokud takové dilema řešíte právě teď, můžete se s důvěrou obrátit  i na nás.


 

Přečtěte si také, co obnáší dobrovolná regitrace k DPH?

Sdílet článek: