NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Jak vypadá politika státu v oblasti podpory rodiny? Namísto strategie spíš kupování hlasů.

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení měsíčního daňového zvýhodnění na druhé a další dítě. Na druhé dítě o 100Kč měsíčně (tedy z 1 317 korun na 1 417 korun) a na třetí a další dítě o 300 Kč měsíčně (tedy z 1 417 na 1 717 korun). Sleva na první dítě zůstavá beze změny, tedy ve výši 1 117 korun měsíčně.

Nedávno se také objevil návrh na slevy z odvodů sociálního zabezpečení pro rodiny s více dětmi. A určitě jste zaznamenali i záměr více zdanit svobodné, tak jak tomu bylo za minulého režimu.

Realizace obou těchto záměrů by byla jasnou podporou zvýšení porodnosti. Je totiž všeobecně známou skutečností, že bezdětní a rodiče s jedním dítětem, jsou černými pasažéry důchodového systému. A motivace lidí ke zvýšení porodnosti je navíc vrcholným celospolečenským zájmem.

Systém sociální podpory je v EU pokřivený. Nemotivuje totiž lidi ani k zakládání rodin, ani k práci. Z tohoto důvodu se jeví motivace založená na daňových zvýhodněních nebo znevýhodněních jako nejlepší, protože je určena těm, kdo pracují. Dle našeho názoru je ale problém především v neexistenci dlouhodobé strategie státu v oblasti podpory rodiny a zvýšení porodnosti. Namísto toho je zřejmé, že změny probíhají zcela účelově. Všimněte si, kdy si politici na různé slevy a bonusy povětšinou vzpomenou… Teď zrovna se nám blíží termín krajských voleb a je potřeba nakupovat hlasy.

A jak to vidíte vy? Pište nám do diskuse pod článkem.

zvyhodneni copy

Sdílet článek: