NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Povídání o tom, jak se Franta a Alenka vypořádali s dopisem od paní ministryně Marksové

Franta a Alenka jsou živnostníci. Franta je pokrývač a dobře rozumí svému řemeslu. Rád chodí na pivo, o budoucnost se příliš nestará a spolehá při zajištění na stáří na stát. Alenka je majitelkou kosmetického salónu, je finančně gramotná  a myslí na budoucnost.

frantaalenka copy

Když Franta dostal dopis od paní ministryně Marksové s návrhem, aby si zvýšil vyměřovací základ na sociální zabezpečení a tím si zvýšil i úroveň svého budoucího starobního důchodu, neváhal ani minutu. Namísto minima ve výši 1.972 Kč měsíčně, platí odteďka čtyřnásobek, tj. 7.888 Kč měsíčně, Frantovi je 35 let. Pokud půjde do důchodu v 65 letech, zaplatí  do té doby minimálně  2.839.680 Kč. Pokud se dožije věku 80 let,  musel by brát měsíčně 15.776 Kč, aby se mu vložené pojistné vůbec vrátilo. Na takový důchod však s velkou pravděpodobností zdaleka nedosáhne. Pokud tedy ještě v té době stát na vyplácení důchodů bude mít ještě nějaké peníze.

Alence je také 35 let. Na rozdíl od Franty se rozhodla, že vezme osud do vlastních rukou a nebude spoléhat na stát. Rozhodla se, že si s pomocí hypotéky koupí byt, který bude pronajímat. Za 2,8 milionu si koupila byt 2+1 a našla si nájemníka.. Hypotéku bude splácet 20 let. Až bude Alence 65 let, bude mít z nájemného naspořený 1 mil. Kč po zdanění. K důchodu bude mít na přilepšení nájemné minimálně 10.000,- Kč měsíčně a ve svém vlastnictví bude mít byt, který v té době díky inflaci bude mít hodnotu cca 3,5 milionu Kč. I když si Alenka platila sociální zabezpečení z minimálního vyměřovacího základu, nebude se výše jejího měsíčního příjmu od Franty pravděpodobně nijak výrazně lišit.

Na rozdíl od Franty, který musí spoléhat na to, jak bude s jeho penězi hospodařit stát, stojí Alenka pevně na vlastních nohách a díky své finanční gramotnost je poměrně movitou starobní důchodkyní.

Když si promítneme jak stát hospodaří s našimi penězi a jak se v současné době chová k živnostníkům, mělo by nám všem být jasné, jak s dopisem paní ministryně Marksové naložíme. Politici a úředníci by se naopak měli zamyslet na tím, jak dosud nakládají s penězi daňových poplatníků. Pokud se jejich přístup nezmění, může také Franta místo vysněné penze nakrásně vyfasovat erární žebráckou hůl.

A jak se na stáří zajistíte vy? Pište nám do diskuse.

Sdílet článek: