NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Bezúplatné plnění společníkům – co je zakázáno a co je povoleno

Nejprve si řekněme, co znamená bezúplatné plnění. Jedná se o darování peněz (peněžní forma) nebo darování věci, popř. o bezúplatné poskytnutí služeb (nepeněžní forma). V souladu s § 40 odst. 5 zákona o obchodních korporacích ve znění novely z. o. k. platné od 1.1.2021, obchodní korporace nesmí poskytnout bezúplatné plnění společníkovi nebo osobě jemu blízké. To neplatí, […]

Nejprve si řekněme, co znamená bezúplatné plnění. Jedná se o darování peněz (peněžní forma) nebo darování věci, popř. o bezúplatné poskytnutí služeb (nepeněžní forma).

V souladu s § 40 odst. 5 zákona o obchodních korporacích ve znění novely z. o. k. platné od 1.1.2021, obchodní korporace nesmí poskytnout bezúplatné plnění společníkovi nebo osobě jemu blízké. To neplatí, jedná-li se o:

  • obvyklé příležitostné dary,
  • věnování učiněné v přiměřené výši na veřejně prospěšný účel,
  • plnění, kterým bylo vyhověno mravnímu závazku nebo ohledům slušnosti, nebo
  • výhodu poskytovanou obchodní korporací podle zákona.

 

Podle předchozí právní úpravy mohla obchodní korporace poskytnou společníkovi bezúplatné plnění (dar) se souhlasem valné hromady. Zákaz je konkretizací zákonného zákazu vrácení vkladu (§ 16 odst. 1 z. o. k.) a zahrnuje všechny obchodní korporace, tedy osobní společnosti, kapitálové společnosti i družstva.

Podle důvodové zprávy k novele zákona o obchodních korporacích je cílem začlenění tohoto zákazu do zákona zabránit obcházení pravidel pro výplatu podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích. V tomto ohledu lze na zákaz darování nebo jiného bezúplatného plnění společníkům (osobám blízkým) nahlížet jako na nástroj omezení výplaty podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojů.

Sdílet článek: