To by však nebyl ten nejhorší dopad dotací. V souvislosti s financováním veřejných zakázek se u nás rozbujela korupce a to přímo obřích rozměrů. Zvlášť na základě opoziční smlouvy se u řady politiků ODS a ČSSD vytratila přirozená plachost. Pod dojmem absolutní beztrestnosti byly do ODS a ČSSD nastaveny penězovody. Vznikla nová kategorie tzv. kmotrů, kteří pásli politiky všude tam, kde to bylo ekonomicky zajímavé.
Vlivem korupce poklesla kvalita odváděné práce. Ono totiž není tak jednoduché vygenerovat “čisté peníze”. Všechny příjmy je třeba zdanit. V důsledku toho jsou čisté peníze velmi drahé. A jedna z cest, jak peníze vyprat, je ošizení kvality odvedené práce. Je to vidět na různých obřích reklamacích a také běžně na stavu silnic do roka a do dne od dokončení opravy.
Není to však jen o korupci a o předražených stavbách. Je to hlavně o ničení naší demokracie, když jsou v důsledku korupčních skandálů demokratické politické strany nahrazovány účelově vytvořenými seskupeními. Tato seskupení pod rouškou boje s korupcí získají hlasy voličů, aby pak jejich představitelé dělali to samé co jejich předchůdci – kradli ve velkém.
Když pozorujeme současnou situaci v dotacích, musíme konstatovat, že se v podstatě nic nezměnilo. Prostě se krade a přerozděluje dál, jenom za použití sofistikovanějších metod. Je to systém vytvořený pro insidery a nikdo nezasvěcený nemá šanci tyto praktiky odkrýt.
Ukážeme si to na příkladu praní prádla ve velké nemocnici. Systém je vytvořený tak, že je vypsaná veřejná soutěž v určité struktuře prádla určeného k vyprání. Pokud soutěž vyhraje někdo nezvaný, musí doržet podmínky soutěže. V takovém případě začne těžce prodělávat a snaží se co nejdříve své působení ukončit. Na jeho místo pak nastoupí starý harcovník. Firma, která má už obšlápnutý terén a platí si v nemocnici “svůj” personál. Tato firma už neprodělává. Účtuje totiž úplně něco jiného než ve skutečnosti pere. Sortiment prádla se “přelil” do položek, které jsou ziskové. Kdyby to někdo chtěl důsledně zkontrolovat, přišel by na to. Ale není jaksi zájem.
A to byl jenom jeden z mnoha případů zneužívání dotací. Dalším příkladem mohou být kotlíkové dotace. Kladu si otázku, proč na dotace dosáhnou jen ty nejdražší kotle. Mají tyto kotle skutečně lepší parametry nebo jsou drahé proto, že bylo potřeba dát někomu všimné, aby byly zařazeny mezi dotační tituly?
Protože se pomalu, ale jistě blíží konec eurodotací, politici předvídavě dbají na to, aby se vybralo co nejvíce daní a napumpovali se peníze do státního rozpočtu. Z čeho by se pak plnily jejich kapsy a stranické pokladny? Systém je prostě nutné udržet v chodu. Tentokrát však už plně na účet tuzemských daňových poplatníků.
Jiří Hudera