NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Nešťastné zdanění funkčních požitků – víc škody než užitku

Nejprve si musíme definovat, co to funkční požitky vůbec jsou. Podle § 6 zákona o daních z příjmů se funkčními požitky rozumí např. odměny společníků a členů družstev, jednatelů a členů statutárních orgánů. Patří sem  také odměny členů zastupitelstev, členů volebních komisí, členů výboru společenství vlastníků jednotek a bytových družstev. A o té druhé skupině je právě tento článek.

Až do konce roku 2013 byly funkční požitky, které nepřevýšily v daném měsíci částku 5.000 Kč, zdaněny srážkovou daní, která činila 15 %.

Počínaje rokem 2014 se způsob danění funkčních požitků zásadně změnil. Z funkčních požitků se od té doby odvádí zálohová daň ze závislé činnosti a navíc se z nich odvádí také zdravotní pojištění a od částky 2.500,- Kč měsíčně i odvody na sociální zabezpečení.

Stát tak značně zkomplikoval život lidem, kteří dobrovolně vykonávají různé funkce, ze kterých pobírají spíše symbolickou odměnu. Členové volebních komisí tak musí ze své odměny odvádět odvody na zdravotní pojištění a v podstatě zanedbatelné částce musí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Nemůžeme se pak divit, že se lidem do volebních komisí nechce?

I dnes, po dvou letech máme problém vysvětlit podle nás nesmyslný způsob zdanění členům výborů SVJ a bytových družstev. Ze zkušeností víme, že se tento způsob odměňování proto často obchází.

Je to jen další z důkazů, jak stát komplikuje lidem život. Přitom jsme přesvědčeni, že změnou zdanění funkčních požitků stát žádné horentní sumy do svého rozpočtu nezískal. A pokud by  se systém zdanění funkčních požitků opět zjednodušil, tak stát určitě nezchudne. Někdo by měl zvážit co je důležitější. Zda získat trochu těch peněz, které státní rozpočet ani nepozná, nebo vrátit lidem chuť pracovat pro věci veřejné a neotravovat jim zbytečně život.

Jiří Hudera

Sdílet článek: