NAŠE MOTTO: Neplaťte na daních víc, než musíte ...

první konzultace
ZDARMA

25 let zkušeností
v daních a účetnictví

Výmlat daňových poplatníků “kombajnem”

Ne, nebojte se, nejedná se o žádnou fyzickou likvidaci. To jen finanční správa vydala pokyn zvaný “kombajn”. Je to takový krycí název pro dokument, kterým generální finanční ředitelství posvěcuje nelegální praktiky finančních úřadů vůči daňovým poplatníkům v rámci kontrolních hlášení.

Namísto automaticky generovaných výzev, jak to ukládá zákon o DPH,  následovaly hromadné telefonáty při nichž pracovníci finančních úřadů požadují v podstatě okamžité předložení daňových dokladů nebo posílají klasické výzvy k odstanění pochybností.

Když se projednávala kontrolní hlášení v poslanecké sněmovně, přesvědčoval  nás Andrej Babiš, že jejich hlavním posláním je boj proti řetězovým obchodům a odstranění šikanování daňových poplatníků výzvami k odstranění pochybností. Tyto výzvy byly spojené s dlouhodobým zadržováním nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. A ejhle:  postupy k odstranění pochybností tu máme znovu. Finanční úřad řeší každou drobnou nesrovnalost, která se v kontrolních hlášeních vyskytne. Mimochodem se řeší např. i diference v řádu 30 haléřů nebo posuny v datech vystavení daňových dokladů o několik dnů a tak podobně.

Všechny tyto skutečnost nasvědčují tomu, že kontrolní hlášení nefungují tak jak mají a neplní svoje základní poslání. Namísto postihu podvodníků se stále dokola nezákonně obtěžují daňoví poplatníci kvůli drobným nesrovnalostem. A nejen to. Opět v mnoha případech  dochází k nezákonnému zadržování nadměrných odpočtů  DPH.

Jeden příklad za všechny:

Pracovníci finanční správy volají například kvůli posunutí přenesené daňové povinnosti o jeden měsíc. Přitom se nejdená o žádný dopad do daňové povinnosti. Takže následuje dodatečné přiznání k DPH a následné kontrolní hlášení. Pak volají zda, když jste podali dodatečné přiznání k DPH, jestli jste také podali i následné kontrolní hlášení. Oni totiž to kontrolní hlášení nevidí, protože putuje do toho slavného  bunkru v Pardubicích. Prostě  pořád stejná písnička. Úřední šiml řehtá a daňoví poplatníci administrují. Namísto honby za řetěžovými podvody se roztáčí další kolo buzerací a administrativy.

Podle finanční správy přineslo zavedení kontrolních hlášení už 6 miliard. Jednoduše se nám tomuto tvrzení nechce věřit. Důvodem je, že uběhla  velmi krátká doba, aby se cokoliv dalo objektivně vyhodnotit. Jsme však zvědaví, co nám tahle administrativní mašinérie přinese až se sejde rok s rokem. Ale obávám se, že nic moc. Ono je totiž mnohem jednoduší si porovnávat číslíčka mezi běžnými firmami než chytat opravdové podvodníky. A kombajn dál provádí v klidu svůj výmlat u těch, kteří  si své povinnosti řádně plní a nekradou. Pohnout úředním šimlem to je asi stejná práce jako pohnout zeměkoulí.   A platí to i v případě, když se stát řídí jako firma.

Stejně jako kontrolní hlášení nepřinesou odstranění řetězových podvodů, nepřinese ani připravovaná elektronická evidence tržeb vyšší výběr daně z příjmů. Jsou to jen nástroje k uadministrování drobných a středních podnikatelů. Cesta k tomu, jak jim otrávit život a přimět je k tomu, aby opustili trh.


O kontrolních hlášeních jsme již psali:

Horké novinky ze zákulisí  kontrolních hlášení

Nebuď jako franta a dej si pozor na kontrolní hlášení

První zprávy – kontrolní hlášení k dph

Sdílet článek: